bild
dalavision finns hos:
bild
bild
bild
bild
Länkar: tvmalung-salen.se jds.se
Bild
Så här följer du OS Vi går igenom hur du bäst följer den svenska truppens tävlingar i PyeongChang 2018.
På tv
Discovery Network Sweden sänder alla tävlingar från OS.
I följande kanaler ser du

Kanal 5
Huvudkanalen med alla de största evenemangen och svenskhoppen. Här ser du det största och bästa från OS guidat av Jonas Karlsson i OS-studion dagtid och av Jessica Almenäs i OS-magasinet kvällstid. Direktsändningarna från OS-tävlingarna startar kl 01.00 svensk tid i Kanal 5 och pågår fram till 16.00 från Sydkorea.

Kanal 9
Om fler svenskar tävlar samtidigt kommer du kunna följa andra svenskgrenar i Kanal 9.

Eurosport 1
En ren hockeykanal där du kan se alla matcher. Svenska lagens matcher kommer sändas även på Kanal 5.

Eurosport 2
För den notoriske OS-nörden kommer Eurosport 2 att visa tävlingar från ett internationellt perspektiv.

lördag 10 feb
02.00
Snowboard –
Herrar, slopestyle, kval
Starttider:
kl. 02-03.30 Heat 1, nr 17. Niklas Mattsson
kl. 05-06.30 Heat 2, nr 15. Måns Hedberg

08.15
Längdskidor –
Damer, skiathlon
Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Anna Haag, Ebba Andersson

08.40
Ishockey –
Damer, grundspel
Japan - Sverigelänk till annan webbplats

12.15
Skidskytte –
Damer, 7,5km sprint
Hanna Öberg, Linn Persson, Mona Brorsson, Elisabeth Högberg

söndag 11 feb
02.00
Snowboard –
Herrar, slopestyle, final
ev. Niklas Mattsson, Måns Hedberg

07.15
Längdskidor –
Herrar, skiathlon
Calle Halfvarsson, Jens Burman , Marcus Hellner, Daniel Rickardsson

08.00
Skridsko –
Herrar, 5 000 m, individuellt
Nils van der Poel

12.15
Skidskytte –
Herrar, 10 km sprint
Fredrik Lindström, Jesper Nelin, Peppe Femling, Sebastian Samuelsson

måndag 12 feb
02.15
Alpint –
Damer, storslalom, åk 1
05.45
Alpint –
Damer, storslalom, åk 2
11.10
Skidskytte –
Damer, 10 km, sprint


11.30
Freestyle –
Herrar, puckelpist, kval, omgång 2
ev. Felix Elofsson, Ludvig Fjällström och Walter Wallberg

13.00
Skidskytte –
Herrar, 12,5 km, jaktstart


13.00
Freestyle –
Herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3
ev. Felix Elofsson, Ludvig Fjällström och Walter Wallberg

13.10
Ishockey –
Damer, grundspel
Sverigelänk till annan webbplats - Sydkorea

tisdag 13 feb
09.30
Längdskidor –
Damer/herrar, sprint, klassiskt, kval
Stina Nilsson, Hanna Falk, Anna Dyvik, Ida Ingemarsdotter, Calle Halfvarsson, Teodor Peterson, Oskar Svensson, Viktor Thorn

12.00
Längdskidor –
Damer/herrar, sprint, klassiskt, finaler
ev. Stina Nilsson, Hanna Falk, Anna Dyvik, Ida Ingemarsdotter, Calle Halfvarsson, Teodor Peterson, Oskar Svensson, Viktor Thorn

onsdag 14 feb
01.05
Curling –
Herrar, grundspel
Danmark-Sverige
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

02.15
Alpint –
Damer, slalom, åk 1


04.10
Ishockey –
Damer, grundspel
Sverigelänk till annan webbplats-Schweiz

05.45
Alpint –
Damer, slalom, åk 2
06.05
Curling –
Damer, grundspel
Danmark-Sverige
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

12.05
Skidskytte –
Damer, distans, 15 km
12.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-Sydkorea
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

torsdag 15 feb
07.30
Längdskidor –
Damer, 10 km, fristil
08.40
Ishockey –
Herrar, grundspel
Norge-Sverigelänk till annan webbplats

12.00
Skidskytte –
Herrar, distans, 20 km
12.05
Curling –
Damer, grundspel
Kanada-Sverige
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

fredag 16 feb
01.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-USA
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

06.05
Curling –
Damer, grundspel
Sverige-OAR
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

07.00
Längdskidor –
Herrar, 15 km, fristil
12.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-Storbritannien
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

13.10
Ishockey –
Herrar, grundspel
Sverigelänk till annan webbplats-Tyskland

lördag 17 feb
01.05
Curling –
Damer, grundspel
Schweiz-Sverige
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

02.00
Freeskiing –
Damer, slopestyle, kval
Jennie-Lee Burmansson, Emma Dahlström

03.00
Alpint –
Damer, super-G
Lisa Hörnblad

04.10
Ishockey –
Damer, kvartsfinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

05.00
Freeskiing –
Damer, slopestyle, finaler
ev. Jennie-Lee Burmansson, Emma Dahlström

06.05
Curling –
Herrar, grundspel
Kanada-Sverige
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

08.40
Ishockey –
Damer, kvartsfinaler
ev. Sverigelänk till annan webbplats

10.30
Längdskidor –
Damer, 4x5km, stafett
12.15
Skidskytte –
Damer, 12,5km, masstart
söndag 18 feb
02.00
Freeskiing –
Herrar, slopestyle, kval
Henrik Harlaut, Jesper Tjäder, Oscar Wester

02.15
Alpint –
Herrar, storslalom, åk 1
04.10
Ishockey –
Damer, placeringsmatcher
ev. Sverigelänk till annan webbplats

05.15
Freeskiing –
Herrar, slopestyle, finaler
ev. Henrik Harlaut, Jesper Tjäder, Oscar Wester

05.45
Alpint –
Herrar, storslalom, åk 2
06.05
Curling –
Damer, grundspel
Storbritannien-Sverige
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

07.15
Längdskidor –
Herrar, 4x10km, stafett
08.40
Ishockey –
Damer, placeringsmatcher
ev. Sverigelänk till annan webbplats

12.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-Japan
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

12.15
Skidskytte –
Herrar, 15 km, masstart
13.10
Ishockey –
Herrar, grundspel
Sverigelänk till annan webbplats-Finland

måndag 19 feb
01.05
Curling –
Damer, grundspel
Sverige-Sydkorea
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

05.10
Ishockey –
Damer, semifinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

06.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-Schweiz
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

12.05
Curling –
Damer, grundspel
Japan-Sverige
Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

13.10
Ishockey –
Damer, semifinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

tisdag 20 feb
01.05
Curling –
Herrar, grundspel
Italien-Sverige
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

04.10
Ishockey –
Damer, placeringsmatcher
ev. Sverigelänk till annan webbplats

04.10
Ishockey –
Herrar, åttondelsfinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

08.40
Ishockey –
Damer, placeringsmatcher
ev. Sverigelänk till annan webbplats

08.40
Ishockey –
Herrar, åttondelsfinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

12.15
Skidskytte –
Mixed, stafett
13.10
Ishockey –
Herrar, åttondelsfinaler
ev. Sverigelänk till annan webbplats

onsdag 21 feb
01.05
Curling –
Damer, grundspel
Sverige-Kina

01.30
Snowboard –
Herrar, big air, kval
Måns Hedberg, Niklas Mattsson

02.00
Konståkning –
Damer, korta programmet
Anita Östlund

03.00
Alpint –
Damer, störtlopp
Lisa Hörnblad

03.30
Freestyle –
Herrar, skicross, seedningsrunda
Viktor Andersson, Erik Mobärg, Victor Öhling Norberg

04.10
Ishockey –
Herrar, kvartsfinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

05.15
Freestyle –
Herrar, skicross, finaler
Viktor Andersson, Erik Mobärg, Victor Öhling Norberg

06.05
Curling –
Herrar, grundspel
Sverige-Norge

08.40
Ishockey –
Damer, bronsmatch
ev. Sverigelänk till annan webbplats

08.40
Ishockey –
Herrar, kvartsfinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

09.00
Längdskidor –
Sprintstafett, damer och herrar, fristil, kval
11.00
Längdskidor –
Sprintstafett, damer och herrar, fristil, finaler
12.05
Curling –
Damer, grundspel
Sverige-USA

13.10
Ishockey –
Herrar, kvartsfinaler
ev. Sverigelänk till annan webbplats

torsdag 22 feb
01.05
Curling –
Skiljeomgångar
02.15
Alpint –
Herrar, slalom, åk 1
05.10
Ishockey –
Damer, final
ev. Sverigelänk till annan webbplats

05.45
Alpint –
Herrar, slalom, åk 2
12.05
Curling –
Herrar, semifinaler
ev. Sverige

12.15
Skidskytte –
Damer, 4x6 km, stafett
fredag 23 feb
02.00
Konståkning –
Damer, fritt program
ev. Anita Östlund

03.00
Alpint –
Damer, kombination, störtlopp
Lisa Hörnblad

03.30
Freestyle –
Damer, skicross, seedningsrunda
Lisa Andersson, Sandra Näslund

05.15
Freestyle –
Damer, skicross, finaler
Lisa Andersson, Sandra Näslund

06.30
Alpint –
Damer, kombination, slalom
Lisa Hörnblad

07.35
Curling –
Herrar, bronsmatch
ev. Sverige

08.40
Ishockey –
Herrar, semifinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

12.05
Curling –
Damer, semfinaler
ev. Sverige

12.15
Skidskytte –
Herrar, 4x7,5 km, stafett
13.10
Ishockey –
Herrar, semifinal
ev. Sverigelänk till annan webbplats

lördag 24 feb
02.00
Snowboard –
Herrar, big air, final
ev. Måns Hedberg, Niklas Mattsson

03.00
Alpint –
Lagtävling
06.00
Längdskidor –
Herrar, 50 km, klassiskt, masstart
07.35
Curling –
Herrar, final
ev. Sverige

12.05
Curling –
Damer, bronsmatch
ev. Sverige

13.10
Ishockey –
Herrar, bronsmatch
ev. Sverigelänk till annan webbplats

söndag 25 feb
01.05
Curling –
Damer, final
ev. Sverige

05.10
Ishockey –
Herrar, final
ev. Sverigelänk till annan webbplats

07.15
Längdskidor –
Damer, 30 km, klassiskt, masstart
12.00
Avslutning
Skrivet för 307 dagar sedan.
Till artikelarkivet
bild
Dagligverksamhet Arbete och Utveckling i Mora kommun.
2018-12-04
Uppladdat för 9 dagar sedan.
Mora
bild
Nians avslutningsshow 2018.Centralskolan Malung
2018-11-21
Uppladdat för 22 dagar sedan.
Malung-Sälen
bild
Information om Martin Koch gymnasiet i Hedemora och En resa i vår bygd Dalavision besöker Tällberg
2018-11-19
Uppladdat för 21 dagar sedan.
HedemoraLeksand
bild
Martin Koch-gymnasiet i Hedemora.
2018-11-14
Uppladdat för 29 dagar sedan.
Hedemora
bild
bild
bild
bild
bild
bild
bild
bild
© 2010-2017 Dalavision AB. Vi reserverar oss för eventuella informationsfel. Hemsidan är designad och kodad av Mikael Danielson.
Framsida
Artiklar
Playsidan
Kontakta oss
Om oss